Wymogi prawne
Obecnie przepisy prawne umożliwiają właścicielowi gruntu na wykonanie studni o głębokości nie przekraczającej 30m i pobór wody nie przekraczający 5 m3 / dobę lub 0.5 m3/godz. bez zezwolenia (pozwolenie wodnoprawne). Jednakże zamiar wybudowania takiej studni należy zgłosić w starostwie powiatowym na 30 dni przed rozpoczęciem wiercenia.Studnie o głębokości większej niż 30 metrów, lub PLANOWANYM poborze powyżej 5 m3/dobę albo 0.5 m3/godz. wymagają projektu prac geologicznych oraz operatu wodnoprawnego. Regulują to przepisy Prawa Wodnego oraz Prawa Górniczego i Geologicznego.(koszty: projekt prac geologicznych - 1500/2000, pozwolenie wodnoprawne - 3000/4000 PLN)
Zgodnie z przepisami prawa teren wokół studni w promieniu co najmniej jednego metra musi być wyłożony brukiem ze spadkiem na zewnątrz. Jeśli studnia głębinowa lub wiercona wymagałaby pozwolenia, trzeba wokół niej wyznaczyć bezpośrednią strefę ochronną o promieniu 10 m od jej obudowy. Najlepiej obsiać ją trawą i ewentualnie wygrodzić.
warstwy wodonośne
Umiejscowienie studni zależy od dostępności warstwy wodonośnej i głębokości lustra wody, musi także uwzględniać odległość od możliwych źródeł zanieczyszczeń. Wybór miejsca na ujecie wody ma duże znaczenie przy późniejszym zagospodarowywaniu działki i determinuje późniejszą lokalizację zbiornika na ścieki, drenażu przydomowej oczyszczalni, śmietnika lub kompostownika. Ponadto powinien uwzględniać koszty związane z podłączeniem studni do instalacji wodnej budynku (im dalej tym koszty wyższe). Najlepsze miejsce może wskazać geolog - na podstawie map hydrogeologicznych i rozpoznania warunków w otoczeniu działki. Nieocenioną pomocą może się okazać orzeczenie doświadczonego różdżkarza, gdyż hydromapy dają tylko ogólny obraz hydrozasobów na danym terenie i mogą nie obrazować lokalnej zmienności warstw geologicznych czy wystąpienia anomalii w głębokości warstwy wodonośnej. Studnie na potrzeby własne gospodarstwa domowego nie wymagają zezwoleń (pozwolenia wodnoprawnego, o ile nie przekraczają 30 m. i pobór wody nie jest większy niż 5 m3 na dobę lub 0,5 m3 na godzinę).Miejsce na studnię
Reguluje to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dział II rozdział 6 § 31.1Zgodnie z literą prawa każda studnia (kopana, z filtrem wbijanym i wiercona) musi być wykonana w odległości co najmniej:
- 5 m od granicy działki (choć sąsiad może wyrazić zgodę na zmniejszenie odległości, lub nawet na budowę wspólnej studni na granicy działek),
- 5 m od studni wspólnej na granicy działek.
- 7,5 m od osi rowu przydrożnego
- 15 m od budynków inwentarskich i związanych z nimi silosów, szczelnych zbiorników na gnojowicę, kompostowników itp. oraz od szczelnego bezodpływowego zbiornika ścieków (szamba).
- 30 m od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu (jeżeli są one uprzednio oczyszczone biologicznie)
- 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz od drenażu rozsączającego ścieki nieoczyszczone biologicznie.
Jeżeli zamierzamy wspólnie z sąsiadem wybudować studnię głębinową lub wierconą obsługującą obie działki, możemy ją zlokalizować bliżej niż 5 m od granicy działki lub nawet na samej granicy, zachowując jednak wszystkie pozostałe odległości. Dla studni głębinowej lub wierconej wykonanej na potrzeby własne gospodarstwa domowego, dla której nie jest wymagane pozwolenie wodno-prawne, nie trzeba ustanawiać stref ochronnych (stref wyłączonych z jakiejkolwiek innej działalności).